

ODKRYJ Z NAMI POLSKIE WSIE
Na polskiej wsi w XIX i I poł. XX wieku dzieci bawiły się tym, co dawała im natura – gałgankowe lalki, koniki z drewna, fujarki z kory, piłki ze szmat, a nawet… patyki jako wierzchowce. Zabawa była chwilą wytchnienia między obowiązkami – pasieniem gęsi, pomaganiem w kuchni czy pracy na roli. Poznaj uroki i cienie dzieciństwa na dawnej polskiej wsi.
Dobryń Duży to malownicza wieś w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. Wieś dawniej nazwano Dobrzynkiem, co może wskazywać na osadników z ziemi Dobrzyńskiej. Już w VIII-XII wieku nad rzeką Krzną funkcjonowało tu średniowieczne grodzisko otoczone fosą i wałem.
Ortel Królewski – wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Piszczac nad rzeką Zielawą. Znajdowała się tu unicka cerkiew, która przetrwała wiele burz dziejowych. Zbudowana w 1707 roku, była świadkiem przemian religijnych, prześladowań unitów, a dziś pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego.
Historia Orzeszkowa położonego w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, sięga XVII wieku, kiedy to osocznicy królewscy, którzy strzegli Puszczy Białowieskiej przed kłusownikami.
Malowa Góra to urokliwa wieś w województwie lubelskim, położona nad rzeką Krzna, z historią sięgającą XV wieku. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się już w 1451 roku, a przez wieki zmieniała ona właścicieli, od rodu Szczyttów po Czartoryskich.
Poznajcie historię Pani Marii Gorbacz-Drozd, pełnej serdeczności i ciepła mieszkanki Narewki, która przez 40 lat pełniła rolę położnej w Gminnym Ośrodku Zdrowia. Nasza bohaterka, urodzona w kwietniu 1939r. w Nowosadach, blisko 20 lat przepracowała w Izbie Porodowej tego Ośrodka, pomagając setkom kobiet w wyjątkowym momencie ich życia.
Barbara Kuzub-Samosiuk to charyzmatyczna postać, której działalność na przestrzeni lat odegrała kluczową rolę w promowaniu kultury ludowej i muzyki folkowej Podlasia.
Chotyłów, urokliwa wieś w województwie lubelskim, kryje w sobie ciekawą przeszłość i oferuje wodne atrakcje turystyczne. Historia wsi sięga XVIII wieku, kiedy istniał tu folwark jako część majątku kijowieckiego.
Kiełpiny to malownicza miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim, która swoje początki zawdzięcza zakonowi krzyżackiemu. Wieś była świadkiem wielu przemian – od przynależności do Królestwa Polskiego po czasy zaborów pruskich. Dziś na uwagę zasługuje osiemnastowieczny kościół pw. św. Wawrzyńca, otoczony starym cmentarzem z zabytkowymi nagrobkami.