Soczewiaki to potrawa regionalna, ogromnie popularna na pograniczu polsko-litewskim. Na Suwalszczyźnie powszechnie znana była już w okresie międzywojennym. Uważano ją za typową potrawę ludzi ubogich. Przyrządzało się ją najczęściej zimą, kiedy było mniej pracy w gospodarstwie i na polu, gdyż potrawa ta jest dość pracochłonna.
Soczewiaki kształtem mogą przypominać bułeczki lub sporych rozmiarów pierogi. Wykonywane z gotowanych ziemniaków i nadziewane mieloną soczewicą, często wymieszaną z podsmażaną cebulą i boczkiem. Dawniej pieczono je w piecu chlebowym, dziś smażymy w dużej ilości oleju lub pieczemy w piekarniku.
Te regionalne przysmaki znajdziemy w wielu lokalach gastronomicznych Suwalszczyzny, z przeróżnymi dodatkami, jak marchew, żółty ser, pieczarki. Jednak siłą kuchni regionalnej jest jej prostota. I takie właśnie soczewiaki, bez zbędnych dodatków, serwuje się w gospodarstwie agroturystycznym „Biebrza24” w Sztabinie. Fanów soczewiaków przyrządzanych przez właścicieli tego gospodarstwa jest ogrom, dlatego poniżej przedstawiamy ich recepturę. A osoby, które nie mają cierpliwości do gotowania, zachęcamy do odwiedzenia Sztabina.
Przepis na soczewiaki Państwa Siebiedzińskich z gospodarstwa agroturystycznego „Biebrza24” w Sztabinie.
Ciasto:
- 1 kg ziemniaków
- sól
- mąka ziemniaczana
- mąka pszenna
Farsz:
- szklanka soczewicy
- 1 spora cebula
- sól
- pieprz
- majeranek
- kucharek
- olej
Przygotowanie:
Ugotować ziemniaki, wystudzić i przemielić przez praskę. Następnie dodać mąkę pszenną i ziemniaczaną (ciasto musi mieć konsystencję jak na kluski śląskie lub kopytka).
Soczewicę namoczyć na noc. Następnie przemielić przez maszynkę. Na rozgrzanym oleju podsmażyć drobno posiekaną cebulkę i dodać soczewicę (smażyć do miękkości soczewicy). Dodać sól, pieprz, majeranek i kucharek. Przestudzić farsz. Z ciasta formować kulki, rozgniatać je, do środka dodać farsz. Smażyć na gorącym oleju.
Dodaj komentarz na Facebooku