Dobryń Duży – wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim.
Wieś dawniej nazywana była Dobrzynkiem, co może wskazywać, że osiedlali się tu osadnicy z ziemi Dobrzyńskiej. W VIII-XII na tych terenach, nad rzeką Krzna funkcjonowało średniowieczne grodzisko z dużą osadą, wzmiankowane w 1599 r. jako Horodyszcze. Grodzisko było pierścieniowate, otoczone fosą i wałem.
W początkach XVI w. tereny te były własnością Andrzeja Borysowicza Łozki. W XVIII wieku doszło do podziału majątku. Jako własność państwowa w 1840 r. nadany został hr. Baranowowi. W 1827 r. wieś liczyła 471 mieszkańców, a pod koniec XIX wieku 786 mieszkańców.
Dobryń Duży posiadał cerkiew unicką, notowaną na 1726 r., którą to w 1874 r. przekształcono na prawosławną. We wisi funkcjonowała także szkoła powszechna z ponad 300 uczniami. Podczas I wojny światowej, gdy Rosjanie wycofywali się z tych terenów, mieszkańcy zostali zmuszeni do uchodźstwa w głąb Rosji, a wieś doszczętnie spalono. Z tułaczki cześć osób nigdy już nie powróciło.
W okresie międzywojennym we wsi wzniesiono drewniany kościół p.w. Chrystusa Króla, jako filia parafii Malowa Góra . Prace wykończeniowe na jego terenie prowadzono do 1941 r. Budynek jest szalowany o konstrukcji słupowo-ramowej. Nawę kościelną pokrywa dach dwuspadowy, przybudówki – dach pulpitowy, wieżę – czterospadowy, a prezbiterium – wielopołaciowy.
W sąsiedztwie kościoła znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej. Na kamiennym monumencie zachowała się inskrypcja w języku niemieckim „GOTTES GABE IST EWIGES LEBEN” (darem bożym jest życie wieczne).
Według spisu powszechnego w 2021 roku wieś liczyła 448 mieszkańców. W latach 1998-2021 liczba mieszkańców wzrosła o ponad 3 proc.
Źródła:
- Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom II;
- „Katalog Zabytków Sztuki w Polsce. Powiat Biała Podlaska” Tom VIII, Zeszyt 2, red. K. Kolendo-Korczakowa, A. Oleńska, M. Zgliński, Instytut Sztuki PAN, 2006;
- lubelskieklimaty.pl;
- „Monografia powiatu bialskiego województwa lubelskiego” Bolesław Górny; Biała Podlaska 1939
Dodaj komentarz na Facebooku