Zaborek – przysiółek Janowa Podlaskiego położony w województwie lubelskim, w powiecie bialskim.
Przed wojną Zaborek był samodzielną miejscowością z zespołem dworskim rodziny Szumerów, zbudowanym ok. 1845r. Ostatnim właścicielem był Hipolit Szumer, a jego majątek łącznie z lasami i stawami wynosił 68 ha. Po wojnie w wyniku reformy rolnej, podczas której konfiskowano właścicielom ziemskim nieruchomości powyżej 50 ha, rodzina Szumerów utraciła majątek. W latach 60. XX wieku drewniany dwór rozebrano.
W kolejnych latach zespół podworski zakupił Marian Cypel. Później majątek stał się własnością Lucyny i Arkadiusza Okoniów, którzy stworzyli kompleks kilkunastu drewnianych, często zabytkowych obiektów, przewiezionych z innych części Podlasia. Jedynym pierwotnym budynkiem w obecnym zespole jest dawny młyn wodny. Z powiatu bialskiego pochodzą kościół z Choroszczynki z 1923 r., wiatrak koźlak z Zaczopków 1923 r. i drewniany budynek mieszkalny z Leszczanki z końca XIX w. Spoza powiatu bialskiego są przykładowo: plebania ze Starej Wsi z 1844 r. (pow. węgrowski), plebania z Czemiernik z 1888 r. (powiat radzyński, 1888), chałupa z Chołowna również z XIX w. (pow. parczewski).
Budynki odrestaurowano, część przystosowano jako miejsca noclegowe, a pozostałe stanowią element skansenu dostępny dla odwiedzających. A w zdesakralizowanym kościółku odbywają się niewielkie konferencje i warsztaty. Tak powstał pensjonat „Uroczysko Zaborek”. Poza miejscami noclegowymi, placem zabaw, czy kortem tenisowym, funkcjonuje również restauracja, w której serwowane są dania kuchni podlaskiej i kresowej opartej na tradycyjnych lokalnych produktach i ziołach z własnego ogrodu, jak np. kluski z pokrzywą czy parowańce z jagodami.
Źródło:
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce. Powiat Biała Podlaska, Tom VIII, Zeszyt 2, red. K. Kolendo-Korczakowa, A. Oleńska, M. Zgliński; Instytut Sztuki PAN; 2006;
Dodaj komentarz na Facebooku