Żabinka – ulubione miejsce wypoczynku zbrodniarza wojennego

Żabinka

Żabinka – wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w sąsiedztwie wsi Jasieniec, nad dwoma jeziorami Gołdapiwo i Żabinki.

Wieś ta powstała 22 listopada 1713 roku w ramach tzw. osadnictwa szkatułowego. Była to więc wieś królewska na obszarze 20 włók. W XVIII wieku skarb państwa wydzierżawiał ją rodzinom szlacheckim, między innymi Wysockim i Żabińskim. Miejscowość należała do parafii ewangelickiej w Kutach, a urzędową nazwą wsi było Zabinken. W 1858 roku wieś liczyła 242 osób, a w 1939 roku — 193. Szkołę założono w 1741 roku. Domagali się tego mieszkańcy wsi. Wysyłanie dzieci do najbliższej szkoły w Jakunówce miało wiązać się z niebezpieczeństwem, gdyż w okolicy grasowały niedźwiedzie. Ostatni niedźwiedź miał zostać zabity w 1804 roku. W 1858 roku do szkoły tej uczęszczało 59, a w roku 1935 — 53 uczniów. W 1938 roku nazwę wsi Zabinken zmieniono na Hochsee. Po wojnie wieś przyjęła nazwę Żabinki, a od 31 grudnia 2009 Żabinka.

Schronisko młodzieżowe Hegewaldheim

W okresie międzywojennym w pobliskim lesie, nad jeziorem Żabinki powstało schronisko młodzieżowe. Miejsce to nazwano Hegewaldheim.

W jednym z niemieckich przewodników turystycznych z 1938 roku zachwalano: „Doskonała lokalizacja Hegewaldheim pośród rozległych lasów państwowych i jezior czyni z tego miejsca jeden z najbardziej malowniczych zakątków Mazur. Jest on idealnym celem dla tych gości, którzy szukają wytchnienia w spokoju. To istny raj dla wioślarzy i kajakarzy, którzy poprzez rzekę Sapinę przedostaną się z jeziora Gołdopiwo na Święcajty, Mały i Wielki Stręgiel, a także do innych jeziorowych zakątków”. Źródło:histmag.org

Ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Żabinki. Źródło: polska-org.pl

Podczas II wojny światowej ośrodek do swej dyspozycji przejął Heinrich Himmler. Tu przyjmował swoich najbliższych współpracowników oraz gości, w tym twórcę programu rakietowego Wernera von Brauna.
Według niemieckiego historyka Jana Erika Schulte, 14 stycznia 1942r. w Hegewaldheim miało miejsce dwudniowe spotkanie, w którym uczestniczyli niemal wszyscy szefowie głównych departamentów SS. Prawdopodobnie tu zapadły wstępne ustalenia związane z konferencją w Wannsee, w tym dotyczące zagłady Żydów.

Heinrich Himmler w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Żabinki. Źródło: polska-org.pl

Żabinka to nie jedyna mazurska miejscowość, którą upodobał sobie Himmler. Wybudowany w połowie XIX w. dwór nad jeziorem Brożówka służył jako jego rezydencja, a w pobliżu Pozezdrza wybudowano mu schron.

Do dziś w Żabince funkcjonuje ośrodek wypoczynkowy, posiadający w swej ofercie domki wypoczynkowe, pawilony, stołówkę, salę konferencyjno-szkoleniową. A także kompleks boisk sportowych, plac zabaw, miejsce ogniskowe, a także sprzęt wodny.

W latach 1954–1972 Żabinka wchodziła w skład gromady Kruklanki. Według spisu powszechnego w 2021 roku miejscowość liczyła 82 mieszkańców.


Źródła:

  • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XIV;
  • Andrzej Wakar i Bohdan Wilamowski, Węgorzewo. Z dziejów miasta i powiatu; Olsztyn 1986r;
  • „… sollen nun im Zuge der Endlösung die Juden … zum Arbeitseinsatz kommen“ – Die Wannsee-Konferenz im Kontext von SS-Arbeitskräfteplanung und Völkermord 1941/42; Jan Erik Schulte; wykład wygłoszony 20 stycznia 2003r;
  • polskawliczbach.pl

Dodaj komentarz na Facebooku

pasek narzędzi

Portrety Wsi
Privacy Overview