Mikaszówka to wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. Otoczona jest urokliwymi lasami Puszczy Augustowskiej. Wieś dzieli zaledwie 8 km od granicy z Białorusią.
W XVII wieku na znaczną skalę rozwinęła się eksploatacja bogactw obszaru Puszczy Augustowskiej. Duże zasoby rud błotnych, spora ilość rzeczek (energia wodna) i obfite zasoby drzewa (węgiel drzewny) umożliwiały rozwój produkcji żelaza. W 1668r. było już czynnych 8 rud, w tym Ruda Mikaszewska (dziś wieś Mikaszówka). Dymarki w Rudzie Mikaszowce założył ród rudnikow Domuradów i Skrodzkich. W 1825 roku w związku z rozpoczęciem budowy Kanału Augustowskiego część rud, w tym w Mikaszówce, przestała działać. („Studia i materiały do dziejów Pojezierza Augustowskiego”, Jerzy Antoniewicz; Białystok 1967r.)
Na przełomie XIX i XX wieku we wsi funkcjonował zakład odlewniczy Fejngolda. W 1828 r., pod kierunkiem por. inż. Wojciecha Korczakowskiego, wybudowana została śluza. Jednokomorowa, kamienna Śluza Mikaszówka znajduje się na 69 kilometrze Kanału Augustowskiego. Jest jedenastą śluzą, licząc od strony Biebrzy. W 1968 roku wpisana została do rejestru zabytków.
Od 1985 roku w rejestrze zabytków widnieje także drewniany kościół p.w. św. Marii Magdaleny z drewnianą dzwonnicą. Kościół zbudowany został w 1907 r. Kościół posiada dwie wieże o wysokości 14 m. Ołtarz główny, wykonany jest z drewna dębowego. W centrum ołtarza znajduje się obraz św. Marii Magdaleny, przykryty obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Wnętrze nawiązuje do puszczańskiego rejonu, o czym świadczą liczne poroża jeleni i łosi. W Kościele znajdują się sześciogłosowe organy z ok. 1910 r.
Przy kościele znajduje się instalacja upamiętniająca ofiary Obławy Augustowskiej autorstwa Wojciecha Skrzyszewskiego powstała w 2017 roku. Wśród ofiar upamiętniono trzech mieszkańców Mikaszówki: Olszewski Piotr, Różański Romuald i Sienkiewicz Remigiusz.
„Centrum instalacji to obolała twarz człowieka, ustawiona w stronę nieba. Twarz poorana przez kule, włosy ma owinięte bandażem, usta rozchylone z bólu. Dookoła niej „rozrzucone” wynurzają się z wnętrza ziemi ludzkie dłonie, usiłują wygrzebać własne ciała, wołają o pomoc, o pamięć… Na ziemi, niedaleko dłoni, leżą powalone krzyże, one powinny stać, ale ktoś cisnął je w trawę uznając, że ciała pomordowanych i zamęczonych mają nie mieć grobu. Całość niejako ukryta, pozostawiona między drzewami prosi i woła: odnajdźcie nas… „ Augustowski Reporter, Wołanie z wnętrza Ziemi, czerwiec 2017;
https://augustowskireporter.pl/artykuly/6125-wolanie-z-wnetrza-ziemi.html
W lipcu 1954 r. ksiądz Karol Wojtyła z grupą studentów uczestniczył w spływie kajakowym Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim z Suwałk do Augustowa. Jednym z przystanków podczas wyprawy była Mikaszówka. 27 lipca 1954r. ks. K. Wojtyła odprawił poranną mszę w tamtejszym kościele. Przed świątynią mieszczą się kamień i tablica upamiętniające tamtą wizytę.
Wieś ma ogromne walory turystyczne. Bliskość Puszczy Augustowskiej, jezior, Kanał Augustowski, powodują że Mikaszówka jest prawdziwą atrakcją dla osób kochających przyrodę.
Dodaj komentarz na Facebooku