Mikaszówka – wieś na szlaku Kanału Augustowskiego.

Mikaszówka 2021r.3.

Mikaszówka to wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. Otoczona jest urokliwymi lasami Puszczy Augustowskiej. Wieś dzieli zaledwie 8 km od granicy z Białorusią.

W XVII wieku na znaczną skalę rozwinęła się eksploatacja bogactw obszaru Puszczy Augustowskiej. Duże zasoby rud błotnych, spora ilość rzeczek (energia wodna) i obfite zasoby drzewa (węgiel drzewny) umożliwiały rozwój produkcji żelaza. W 1668r. było już czynnych 8 rud, w tym Ruda Mikaszewska (dziś wieś Mikaszówka). Dymarki w Rudzie Mikaszowce założył ród rudnikow Domuradów i Skrodzkich. W 1825 roku w związku z rozpoczęciem budowy Kanału Augustowskiego część rud, w tym w Mikaszówce, przestała działać. („Studia i materiały do dziejów Pojezierza Augustowskiego”, Jerzy Antoniewicz; Białystok 1967r.)

Na przełomie XIX i XX wieku we wsi funkcjonował zakład odlewniczy Fejngolda. W 1828 r., pod kierunkiem por. inż. Wojciecha Korczakowskiego, wybudowana została śluza. Jednokomorowa, kamienna Śluza Mikaszówka znajduje się na 69 kilometrze Kanału Augustowskiego. Jest jedenastą śluzą, licząc od strony Biebrzy. W 1968 roku wpisana została do rejestru zabytków.

Od 1985 roku w rejestrze zabytków widnieje także drewniany kościół p.w. św. Marii Magdaleny z drewnianą dzwonnicą. Kościół zbudowany został w 1907 r. Kościół posiada dwie wieże o wysokości 14 m. Ołtarz główny, wykonany jest z drewna dębowego. W centrum ołtarza znajduje się obraz św. Marii Magdaleny, przykryty obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Wnętrze nawiązuje do puszczańskiego rejonu, o czym świadczą liczne poroża jeleni i łosi. W Kościele znajdują się sześciogłosowe organy z ok. 1910 r.

Przy kościele znajduje się instalacja upamiętniająca ofiary Obławy Augustowskiej autorstwa Wojciecha Skrzyszewskiego powstała w 2017 roku. Wśród ofiar upamiętniono trzech mieszkańców Mikaszówki: Olszewski Piotr, Różański Romuald i Sienkiewicz Remigiusz.

„Centrum instalacji to obolała twarz człowieka, ustawiona w stronę nieba. Twarz poorana przez kule, włosy ma owinięte bandażem, usta rozchylone z bólu. Dookoła niej „rozrzucone” wynurzają się z wnętrza ziemi ludzkie dłonie, usiłują wygrzebać własne ciała, wołają o pomoc, o pamięć… Na ziemi, niedaleko dłoni, leżą powalone krzyże, one powinny stać, ale ktoś cisnął je w trawę uznając, że ciała pomordowanych i zamęczonych mają nie mieć grobu. Całość niejako ukryta, pozostawiona między drzewami prosi i woła: odnajdźcie nas… „ Augustowski Reporter, Wołanie z wnętrza Ziemi, czerwiec 2017;

https://augustowskireporter.pl/artykuly/6125-wolanie-z-wnetrza-ziemi.html

W lipcu 1954 r. ksiądz Karol Wojtyła z grupą studentów uczestniczył w spływie kajakowym Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim z Suwałk do Augustowa. Jednym z przystanków podczas wyprawy była Mikaszówka. 27 lipca 1954r. ks. K. Wojtyła odprawił poranną mszę w tamtejszym kościele. Przed świątynią mieszczą się kamień i tablica upamiętniające tamtą wizytę.

Wieś ma ogromne walory turystyczne. Bliskość Puszczy Augustowskiej, jezior, Kanał Augustowski, powodują że Mikaszówka jest prawdziwą atrakcją dla osób kochających przyrodę.

Dodaj komentarz na Facebooku

pasek narzędzi